350 TL ve Üzeri Alışverişlerde KARGO ÜCRETSİZ.
Ezine Koyun Peyniri
0

Ağız tadı ile doğru dürüst beyaz peynir yemek isteyenlere Ezine peynirinin özellikleri.
Gerçek Ezine peyniri, Ezine yöresinin otları ile beslenen, yüzde yüz yağlı koyun sütünden yapılır. Günümüzde koyun sütü az olduğu için Ezine’de üretilen peynirlerin çoğu inek sütünden veya inek koyun ve keçi sütü karışımından yapılıyor.  Farklı sütler peynir oluşumunda uyuşmazlığa neden olur. Ezine peynirinin bir başka özelliği sütün sağılmasından sonraki 1 saat içinde mayalanarak peynir haline getirilmesidir.
Sütler mevsimlere göre farklı besin değeri, doğal bitki örtüsünün özelliğine göre farklı tat içerir.Kazdağları eteklerinde ki deltalar ile bölgeye mahsus iklimin yarattığı bitki örtüsü ile özellikle yöreye özgü çeşitli otlar ve kekikle beslenen koyunların sütü peynirin farklılığını oluşturur. Buna ek olarak Ezine peyniri farklı mevsimdeki sütün özelliklerini ve aromasını taşır.

Doğal maya ile yapılıyor
Gerçek Ezine peyniri “kültürsüz” (doğal maya ile yapılan) peynirdir. Kültürlü peynir, peynirin olgunlaşmasını artıran bakterileri içeren mayalamayla üretilen peynir demektir. Laboratuvarda üretilmiş bakteriler süte katılınca olgunlaşma süresi kısalır.
Kültürlü peynir 2 gün içinde olgunlaşarak (pazarlamaya) tüketime hazır hale gelir. Kültürlü peynir canlı bakteri ”aktivitesini korurken” tüketildiğinden sağlıklı bir gıda maddesi değildir.
Ezine’nin ünlü peynir üreticilerinden Onur Topuzoğlu ile konuştum. Öğrendiğime göre 17 kg’lık bir teneke peynir, kültürlü maya ile 80 kg inek sütü kullanılarak üretilir ve de 2 gün sonra satışa sunulabilirmiş. Doğal maya kullanılırsa bir teneke peynire 130 kg inek sütü gidermiş. Üstelik doğal mayalı inek peynirinin 3 ay buzhanede beklemesi gerekirmiş. Bugünlerde kültür mayalı inek sütü ile üretilen peynirlerin tenekesi 170 TL’den satılıyor.
Doğal maya kullanılarak (kültürsüz) koyun peyniri üretenler 17 kg’lık bir teneke peynir için tam yağlı 80 kg koyun sütü kullanırmış. Doğal mayalı (kültürsüz) koyun peyniri en az 7 ay buzhanede olgunlaşması için bekletilirmiş.

Yorum bırak

Your email address will not be published.

X